Aleksander Nowak – Baśń o sercu. Favola in musica

„Serce to pustka, ziejąca rana / Po lewej stronie świata” – zdaje się, że Aleksander Nowak czytał nagrodzoną Nike powieść „Baśń o wężowym sercu albo wtóre słowo o Jakóbie Szeli” Radka Raka sercem właśnie.

Jego opera przepełniona jest bowiem emocjami dla wrażliwego odbiorcy doskonale czytelnymi, wręcz oczywistymi, choć zarazem ucieka od dosłowności. Po operowym tryptyku stworzonym we współpracy ze Szczepanem Twardochem (wyróżniony Koryfeuszem Muzyki Polskiej „Drach”, nagrodzona Fryderykiem „Syrena” i „Pokora”) jeden z najbardziej oryginalnych polskich kompozytorów współczesnych postanowił pozostać wierny literaturze, ale wybrał tekst o odmiennym charakterze.

Rak, autor libretta, snuje oniryczną narrację o Jakubie Szeli, przywódcy krwawej rabacji galicyjskiej, która nie jest tu wypisem z podręcznika historii, ale uniwersalnym mitem o wolności i tożsamości. Adam Strug śpiewa głosem, który łączy świat z zaświatami, przeszłość z teraźniejszością, towarzyszy mu Zespół Śpiewaków Miasta Katowice „Camerata Silesia”, akompaniują Hubert Zemler (perkusja) i AUKSO Orkiestra Kameralna Miasta Tychy.

Autor libretta: Radek Rak
Seria: ANAKLASIS
Wersja językowa wydania: pl, eng
Nr wydania: 1
Rok wydania: 2023
Postaci: CD

LINK