groove 18

„groove 18” to wizja Zemlera i jego podróż w czasie do dźwięków, które przywołują pewną formę sentymentu do vintage i odłamków nostalgii.

W 2018 roku Outlines wydało kasetę polskiego perkusisty Huberta Zemlera z serii „groove” poświęconej łączeniu footworku z dubem. Zemler genialnie rozmontował ten pomysł, tworząc dwie unikalne hybrydy w tempie 160bpm. Kiedy więc pojawił się pomysł na serię rytmów tworzonych przez perkusistów, naturalnym wyborem dla właściciela Outlines, Pawła Dunajko było zwrócenie się do Zemlera z prośbą o udział w projekcie.

„groove 18.1”, z podtytułem „OCD Soundsystem”, opiera się na innych pomysłach niż wydany wcześniej „groove 8”. Utwór rozpoczyna się powolnym, minimalistycznym tempem przypominającym głębokie rytmy Andy’ego Stotta. Zemler stopniowo zagęszcza brzmienie i podbija intensywność, dodając zapętloną partię syntezatora w centralnej części utworu. W finale nagrania, na tle stale powtarzającej się przypadkowej frazy, pojawiają się dźwięki fortepianu, gitary basowej i przetworzonego efektami głosu, przywołując skojarzenia z muzyką postklasyczną i kosmische musik.

Pierwsza część „groove 18.2 (Cowboy, Cable TV And Roller Skates)”, ze względu na swój ilustracyjny charakter mogłaby pojawić się na każdym albumie Davida Holmesa. W drugiej części nagrania, wszystkie te kinowe ozdoby ustępują surowym i hipnotycznym warstwom zbudowanym na krótkich syntezatorowych frazach. W ostatniej części gęstość utworu wzrasta, aż kulminacja zostaje nagle zakończona kilkoma pojedynczymi dźwiękami przypominającymi „Dissolved Girl” Massive Attack.

„groove 18” to wizja Zemlera i jego podróż w czasie do dźwięków, które przywołują pewną formę sentymentu do vintage i odłamków nostalgii. W przeciwieństwie do wcześniejszej footworku z „groove 8”, tutaj skok w przyszłość następuje z wyobraźnią mocno zakorzenioną w przeszłości, ożywiając ją i odświeżając. Dzięki temu powstają nowe muzyczne i zaskakujące skojarzenia, w których krautrock i postklasyka przenikają się z Andym Stottem, Davidem Holmesem i Massive Attack.

  • groove 18.1 (OCD Soundsystem)
  • groove 18.2 (Cowboy, Cable TV And Roller Skates)

released June 28, 2024

Mastering: Mateusz Wysocki
Artwork: Iwona Jarosz / iwonajarosz.tumblr.com

LINK