Poemat toksyczny

Hubert Zemler & AUKSO – Poemat Toksyczny

Naturalną konsekwencją dotychczasowej drogi artystycznej wydaje się spotkanie z orkiestrą kameralną Aukso

Awangardowy kompozytor i perkusista Hubert Zemler od wielu lat współtworzy najciekawsze projekty rodzimej (i nie tylko) muzyki niezależnej, charakteryzującej się eksperymentalnym, poszukującym podejściem do materii dźwiękowej. Artysta nie przywiązuje się do konkretnego gatunku, swobodnie eksplorując obszary jazzu, improwizacji, ambientu, folku i elektroniki. Nagrywał solo (m.in. Drut), w duecie (CEL – z Feliksem Kubinem), w trio (Cut the Sky z Alexem Rothem i Wacławem Zimpelem), w kwartecie (album Flows), brał także udział w takich projektach na dużą skalę jak opera (Opowieść o sercu. Favola in Musica Aleksandra Nowaka).

Naturalną konsekwencją dotychczasowej drogi artystycznej wydaje się spotkanie z orkiestrą kameralną Aukso, jedną z najlepszych tego typu formacji w Europie. Źródeł Poematu Toksycznego można doszukać się w propozycji stworzenia utworu na festiwal Auksodron 2022, którą muzykowi złożył kurator wydarzenia Filip Berkowicz. Choć Hubert Zemler nie miał dużego doświadczenia w pisaniu partytur na większe składy, podjął wyzwanie, skuszony perspektywą wykonania utworu w gronie znakomitych instrumentalistów. Jak mówi:

Oferta współpracy z tak znakomitym zespołem jak orkiestra Aukso prowadzona przez maestro Marka Mosia była dla mnie bardzo motywująca, a głowę miałem pełną pomysłów. Ostatecznie zdecydowałem się przyjąć warstwę eksperymentalną jako medium, wykorzystując wzmocniony metalofon i instrumenty perkusyjne, pozostawiając orkiestrę w dość standardowej roli. Połączenie klasycznego piękna smyczków z brutalnością perkusji i elektronicznymi eksperymentami kolorystycznymi od samego początku było dla mnie niezwykle inspirujące.

Po kilku miesiącach intensywnych prac partytura była już gotowa, a prawykonanie utworu odbyło się 8 października 2022 roku w tyskiej Mediatece podczas festiwalu Auksodrone. Utwór został wykonany na żywo po raz drugi w kwietniu 2023 roku podczas koncertu w sali NOSPR w Katowicach.

Poemat Toksyczny, składający się z pięciu części, to utwór precyzyjnie napisany, z niewielką dozą improwizacji, jak podkreśla Zemler. Utrzymany jest w ponurej atmosferze, pełnej podskórnego niepokoju, którą tworzą wysublimowane (ale i minimalistyczne) partie orkiestry, surowe i wyraziste brzmienia perkusji oraz – nie mniej ważne w ogólnym planie – komponenty elektroniczne. W efekcie otrzymujemy płytę z muzyką na wskroś współczesną, będącą swego rodzaju dźwiękową pamiątką po naszych niespokojnych czasach.

  • Poemat toksyczny I
  • Poemat toksyczny II
  • Poemat toksyczny III
  • Poemat toksyczny IV
  • Poemat toksyczny V

released May 24, 2024

Hubert Zemler (composition, percussion, electronics)
and the AUKSO Chamber Orchestra of the City of Tychy,
conducted by Marek Moś

Album released by: Audio Cave

Recording and mixing: Wojciech Marzec and Justyna Popiel (Mediateka, Tychy, October 2022)
Mastering: Wojciech Marzec

Cover work: Oskar Dawicki (Piszczałka, 2022)
Photography: Sławomir Smolarek
Design and graphic design: Macio Moretti

LINK